O nás

Pejsci jsou součástí našeho života již dlouho. Naším prvním pejskem byl čistokrevný německý ovčák bez PP "Holan". Byl to klasický vesnický hlídač. :) Dožil se krásného věku 17ti let. V roce 1995 jsme mu pořídili kamaráda, novofundlandského psa "Bedřicha z Mědvědí rokle". I přesto, že byl s PP, nejezdili jsme s ním nikdy na výstavy ani jsme s ním nepracovali, byl to spíš domácí mazlíček. V jeho 13ti letech jsme kvůli častým zdravotním problémům o Bédi přišli a mysleli jsme, že už si žádného pejska nepořídíme.
Moc dlouho jsme to ale nevydrželi a nakonec jsme se rozhodli pořídit si zlatého retrívra. A tak to všechno začalo!
Chtěli jsme opravdu zlatého pejska, nepředpokládali jsme, že se s ním budeme věnovat loveckému výcviku nebo výstavám, takže při výběru rozhodla hlavně krásně zlatá barva rodičů a taky vzdálenost, kam jsme si pro pejska jeli.
Vybrali jsme zlatého pejska z chovatelské stanice Od Bílé břízy z blízké Moravské Třebové.
A tak jsme si 23. prosince 2007 přivezli domů "Ivorka".
 
Jelikož jsme neměli sebemenší ponětí o nějakém loveckém výcviku retrívrů, začali jsme s Ivorkem chodit na klasický cvičák, aby se naučil poslušnosti. Zkusili jsme taky pár výstav, ale ty Ivorka vyloženě nudí.
Postupem času jsme začali hledat informace o výcviku retrívrů, o zkouškách a zjišťovali jsme, že Ivorovi lovecký výcvik jde a baví ho mnohem víc, než pochodování na cvičáku.
Chtěli jsme, aby byl Ivorek uchovněný a my si po něm jednou mohli nechat štěňátko. Bohužel se u něj záhy zjistilo onemocnění štítné žlázy a štěňátka tudíž nepřipadala v úvahu.
Přemýšleli jsme, že bychom si koupili ještě jednoho retrívra, aby měl Ivor psího kamaráda, ale nikdy jsme se nedopracovali k tomu, abychom to zrealizovali.
Zlom přišel, když jsme na internetu objevili inzerát, ve kterém chovatelská stanice z Maletických luk zadávala štěňátka. Po prostudování internetových stránek a pohledu na sytě zlaté rodiče bylo rozhodnuto. Další retrívr bude z jižních Čech. :) V té době už jsme měli představu, jakého bychom chtěli pejska, z pracovního spojení, sytě zlatého a z menší chovatelské stanice. Ovšem z myšlenky pořídit si pejska sešlo a my se rozhodli pro fenku.
V roce 2012 se narodila naše růžová holčička "Airin z Maletických luk", kterou jsme si v srpnu přivezli domů.
 
Výběr chovatelské stanice se nám vyplatil, protože kromě krásně zlaté fenky, jsme poznali úžasnou majitelku a jako úplní začátečníci jsme se s její pomocí začali věnovat loveckému výcviku. :)
Ivorek získal kamarádku, bez které nedá ani ránu.
 
S Airinkou jsme postupně absolvovaly lovecké zkoušky. Airinka má obrovkou chuť do práce a svůj temperament v sobě nezapře.
Airin se na jaře 2016 stala maminkou našich prvních štěňátek - 3 holčiček a 2 kluků. Osud tomu tak chtěl a z vrhu "A" u nás zůstala holčička Alexia, zvaná "Lexie". Doufáme, že Lexinka bude pokračovat ve šlépějích své mámy Airin.

V červnu 2015 přibyla do naší smečky další zlatá fenečka z chovatelské stanice Brdské zlato. Vlastním jménem Quantum Of Gold, ale říkáme jí Dorotka. Zatím je to hravé štěně, ale na první pohled je jasné, že je holčička moc chytrá a učenlivá. Určitě bychom chtěli Dorotku uchovnit a doufáme i v nějaké úspěchy pracovní i výstavní. Vše je zatím ve hvězdách. Už teď je ale jasné, že Dorotka do naší rodiny skvěle zapadla, Ivorek je něco jako velký brácha a Airinka se stala takovou náhradní maminkou a kamarádkou na hraní. :)
 

Všechny akce a úspěchy do poloviny roku 2015 najdete na našich dřívějších stránkách  https://zezlatehokopce.blog.cz/ .

Čím krmíme

Po odzkoušení mnoha druhů superprémiového i holistického krmiva jsme se nakonec rozhodli krmit naše pejsky přirozenou stravou - BARF! Hlavním impulsem byla Ivorkova alergie na obiloviny a především snaha opravdu vědět, co pejskům do misky vůbec dáváme.
Díky našim přátelům jsme se o BARFu dozvěděli veškeré informace a zkušenosti. Pečlivě jsme si nastudovali knihy i články a pustili se do toho.
Našim pejskům strava vyloženě sedla. Hlavně na Airince jde vidět, že díky masu zmohutněla a je krásně osvalená. Krmíme téměř všemi druhy masa. Našim pejskům nevadí ani zeleninové přílohy a zbaští téměř všechno. :) Kromě toho přidáváme do krmné dávky doplňky (mořské řasy, pivovarské kvasnice, oleje, kolagen,...) a jednou za čas dostávají hovězí morkovou kost na okus.